Generalizując, mocowanie tarcz hamulcowych w kołach rowerowych to zaledwie dwa standardy, jednak w praktyce rozbijają się one na kilka podtypów mogące sprawić kłopot przy dobieraniu odpowiednich narzędzi rowerowych do ich serwisu. Ogólnie więc mówimy o dwóch różnych standardach:

  • International Standard (IS2000)

Jest to standardowe mocowanie na 6 śrub Torx T25. Tarcze przykręcane są w tym standardzie bezpośrednio śrubami do piasty. Wymieniając tarczę należy tutaj pamiętać o stosowaniu płynu zabezpieczającego śruby przed odkręcaniem się. Podczas przykręcania samej tarczy warto zwrócić uwagę, że jej otwory są nieco większe niż same śruby. Podczas przykręcania tarczy może się więc okazać, iż nie jest ona idealnie na środku po przykręceniu, co będzie powodować pionowe bicie podczas jej obrotu. By temu w łatwy sposób zapobiec, gdy śruby są jeszcze luźne tarczę należy na nich "przekręcić" w stronę, w którą będzie ona szarpana przez hamulec podczas obrotu koła i dopiero gdy po tym obrocie dokręcić śruby z odpowiednim momentem obrotowym (tutaj przyda się klucz dynamometryczny).

  • standard Shimano CenterLock

To drugi rodzaj mocowania, gdzie tarcza nakładana jest na wielowpust piasty. Odpada w tym rozwiązaniu problem z lokowaniem tarczy w centrum koła, ponieważ wielowpust nie pozwala na jakikolwiek luz podczas mocowania tarczy. Tutaj też pojawia się różnica w stosowanych narzędziach do przykręcania tarczy CenterLock:

  1. jeśli koło posiada oś QuickRelease 9mm (tj. tradycyjny szybkozamykacz) nakrętkę tarczy CenterLock dokręcimy kluczem do kaset rowerowych
  2. w przypadku gdy koło wyposażone jest w sztywną oś przelotową, do dokręcenia nakrętki mocującej tarczę należy wykorzystać klucz do suportów. Nakrętki te mogą wymagać klucza do suportu HollowTech II, Octalink lub zwykłego na kwadrat - zależnie od ich rodzaju i producenta. Istotnym jest tutaj również fakt, iż używane narzędzie musi być w tzw. pustej wersji w jego środku, bez wkładki centrującej.

Warto również wspomnieć, iż w przypadku kół z wyższej półki jak DT Swiss może być wymagane użycie dedykowanych narzędzi danego producenta - ze względu na różnorakie podejście wysokiej klasy producentów do stosowania własnych systemów narzędziowych.